تبلیغات
وبلاگicon
علم آموزها - آموزش تنفس مصنوعی
سیستم کسب درآمد آذ پاپ آپ
استفاده از منابع و مطالب این وبلاگ با ذکر صلواتی جهت سلامتی آقا امام زمان بلا مانع می باشد
تاریخ : سه شنبه 27 اسفند 1392
نویسنده : سرباز گمنام
با سلام

در این پست می خوام آموزش احیای قلبی همراه با تصویر برای  شما آماده کرده ام واحتمالا بلد نیستید اما یادتان باشد كه اگر این كار را بلد باشید شاید بتوانید جان یكی از نزدیكان و آشنایان تان را نجات دهید. این مطلب را بخوانید و سعی كنید در مورد احیای قلبی - تنفسی یا CPR اطلاعات تان را تكمیل كنید...

               احیای قلبی - تنفسی بلد هستید؟
                                                شکلک های محدثه

                                          
                                           

براساس دستورالعمل جدید سازمان بهداشت جهانی درصورتی كه فردی دچار ایست قلبی شد، فریاد بزنید تا فرد دیگری با اورژانس تماس بگیرد، در همان زمان با حركات سریع، فشاری به قفسه سینه فرد وارد كنید تا زمانی كه كمك های اولیه و تكنیسین های اورژانس به محل وارد شوند.

بهترین شیوه انجام ماساژ قلبی این است كه دو دست تان را روی هم بگذارید و انگشتان تان را به هم بپیچانید و آنها را روی قفسه سینه در ناحیه قلب بگذارید و دست ها را سریع و قوی به سمت پایین فشار دهید. با هربار فشار دادن باید بتوانید حدود 4سانتی متر قفسه سینه را به سمت پایین ببرید. در هر دقیقه هم باید حدود 100بار قلب را ماساژ دهید. در فاصله هر ماساژ باید اجازه بدهید قفسه سینه كمی بالا بیاید تا قلب و ریه ها امكان پر شدن را داشته باشند.


یادتان باشد در جوانان و افراد بالغ می توانید از شیوه ماساژ قلبی به تنهایی استفاده كنید اما اگر ایست قلبی فرد را ندیده اید و فرد مقابل چشم شما دچار ایست قلبی نشده و فكر می كنید ممكن است چند دقیقه از ایست قلبی اش گذشته باشد باید به او تنفس دهان به دهان هم بدهید. در مورد نوزادان و كودكان هم بهتر است ماساژ قلبی و تنفس دهان به دهان با هم انجام شود.

افراد غرق شده و آنهایی كه به دلیل مسمومیت دارویی دچار ایست قلبی شده اند و افرادی كه اوردوز كرده اند باید هم ماساژ قلبی و هم تنفس دهان به دهان دریافت كنند.

حتی ماساژ قلبی به تنهایی هم کافی است

طبیعی است كه وقتی در چندقدمی شما كسی به زمین بیفتد هول شوید و ندانید چه كاری باید انجام دهید و حتی اگر احیای قلبی هم بلد باشید نتوانید آن را انجام دهید. ممكن است حتی به خاطر ترس و اضطراب یادتان برود كه CPR چگونه است و اول باید چه كاری انجام دهید.

برای همین است كه آمار نشان می دهد در بیشتر از 50درصد موارد افرادی كه فردی در نزدیكی آنها دچار حادثه می شود و به زمین می افتد تنها با اورژانس تماس می گیرند اما یك علت مهم در این میان هم این است كه بسیاری از افراد نمی خواهند تنفس دهان به دهان برای یك فرد غریبه انجام دهند.

ترس از انتقال بیماری ها و حالت چندش دلیل اجتناب بسیاری از انجام CPR است و همین باعث می شود حتی انجام ماساژ قلبی كه می تواند جان افراد زیادی را نجات دهد هم انجام نشود.به همه این دلایل،گروهی از كارشناسان تصمیم گرفتند بررسی كنند در انجام عملیات احیای قلبی- تنفسی اصلا تنفس دهان به دهان لازم است یا نه؟

هر یك دقیقه حیاتی است

براساس آمار تنها در ایالات متحده روزانه هزار نفر به دلیل ایست قلبی فوت می كنند. در كل حدود 400هزار مورد ایست قلبی در سال درخارج از بیمارستان ها اتفاق می افتد كه از این تعداد 88درصد در خانه هاست و برای همین آشنا بودن با CPR می تواند جان نزدیكان شما را نجات دهد.البته ایست قلبی با حمله قلبی متفاوت است. فرد دچار ایست قلبی ناگهان به زمین می افتد و به تكان دادن و تحریك دردناك جواب نمی دهد و تنفس عادی اش قطع می شود.

ایست قلبی زمانی اتفاق می افتد كه جریان الكتریكی قلب دچار مشكل شود كه درنتیجه آن ضربان قلب هم دچار مشكل می شود و این گونه نمی تواند خون را پمپ كند. تنها پس از 4 دقیقه از بروز مشكل قدرت مغز برای در امان ماندن از كاهش اكسیژن به شدت كاهش می یابد. حدود 95درصد از افراد دچار ایست قلبی قبل از رسیدن به بیمارستان فوت می كنند. یادتان باشد از لحظه بروز ایست قلبی، هر دقیقه ای كه احیای قلبی- تنفسی دیرتر شروع شود، شانس زنده ماندن فرد بین 7 تا 10 درصد كاهش می یابد.

خیلی نگران اكسیژن نباشید

اما محققانی كه این مطالعه را انجام داده اند می گویند زمانی كه فردی به دلیل مشكل قلبی- دچار ایست قلبی می شود به طور معمول مقداری اكسیژن در ریه های اوست كه برای عملكرد چند دقیقه قلب و مغز او كافی است و در این زمان مهم است كه خون به ارگان های حیاتی وی برسد این كار با ماساژ قلبی انجام می شود درضمن این محققان می گویند بسیاری از افراد وقتی دچار ایست قلبی می شوند سعی می كنند نفس بكشند و این گونه اكسیژن بیشتری را وارد ریه های خود می كنند. در نتیجه شاید نباید خیلی نگران اكسیژن باشید و باید ابتدا به ماساژ قلبی فكر كنید و سعی كنید با ماساژ قلبی و فشار به سینه، قلب را به پمپاژ خون وادارید.

شاید ماساژ قلبی به تنهایی كافی باشد

طی انجام 2 مطالعه جداگانه در سال های 2010 و 2012 كه نتایج آن در نشریه پزشكی نیوانگلند به چاپ رسیده، پژوهشگران مدعی شده اند ماساژ قلبی یا فشار به ناحیه سینه فرد دچار ایست قلبی شده می تواند به اندازه انجام یك احیای قلبی كامل CPR مفید باشد.

در این مطالعات كه یكی از آنها در لندن و دیگری در سوئد انجام شده نشان داده شده است كه درصد بیشتری از كسانی كه پس از ایست قلبی ماساژ قلبی گرفته اند (به نسبت آنهایی كه CPR كامل دریافت كردند) با عملكرد مغزی مناسب و حال عمومی خوب، پس از معالجه، بیمارستان را ترك كردند.

آمار كمك پایین است

در سال های اخیر آموزش احیای قلبی- عروقی تنفسی و كمك اورژانس یا همان CPR در بسیاری از نقاط جهان اجباری شده است و حالا در مدارس و دانشگاه ها چگونگی كمك های اولیه به فردی كه دچار ایست قلبی شده است آموزش داده می شود اما نكته جالب در این میان این است كه هنوز بسیاری از افرادی كه در جایی غیر از بیمارستان ها دچار ایست قلبی می شوند كمك های اولیه و احیای قلبی- عروقی را دریافت نمی كنند.

در واقع آمار نشان می دهد در اروپا تنها یك سوم افرادی كه دچار ایست قلبی می شوند توسط مردم عادی احیای قلبی- عروقی می شوند و در ایالات متحده این رقم تنها یك چهارم است. باوجود اینكه تمام مردم قوانین CPR را می دانند، پس چرا آمار كمك به افراد دچار ایست قلبی تا این حد پایین است؟

در این موارد باید تنفس دهان به دهان بدهید

براساس دستورالعمل جدید انجمن جهانی مراقبت های قلبی در مورد افرادی كه نیاز به ماساژ قلبی و تنفس دهان به دهان همزمان دارند شما باید سعی كنید كه ریتم 100 ماساژ قلبی در دقیقه را داشته باشید و پس از هر 30 بار ماساژ، 2بار تنفس دهان به دهان را انجام دهید كه هركدام یك ثانیه به طول بینجامد و سپس دوباره ماساژ را برای 30بار دیگر تكرار كنید و...

برای تنفس دهان به دهان سر فرد ایست قلبی كرده را به پشت برگردانید تا راه هوایی باز شود. سپس دماغ فرد را با دست ببندید و دهان تان را روی دهان فرد بگذارید و با فشار هوای داخل ریه های تان را به دهان او بفرستید، درصورتی كه كارتان را درست انجام دهید باید شاهد بالا آمدن قفسه سینه فرد به دلیل ورود هوا به ریه های او باشید.

- مـراحل انجـام CPR ( احیای قلبی - تنفسی) :

در صورتی كه تنفس طبیعی وجود نداشت سر را به سمت عقب خم كنید سپس دو تنفس دهان به دهان بدهید و ماساژ قلبی را ادامه بدهید.

چطور تنفس مصنوعی بدهیم؟

برای انجام تنفس مصنوعی ابتدا نفس عمیق کشیده سپس با اطمینان از باز بودن راه هوایی با عقب کشیدن چانه مصدوم (ممکن است گشتن دهان و حلق مصدوم با انگشت ضروری باشد)دهان را روی دهان یا بینی مصدوم گذاشته و هوا را وارد ریه مصدوم می کنیم. معیار کافی بودن میزان ورود هوا، دیدن حرکت قفسه سینه است. پس از دادن هر نفس دهان را از روی دهان مصدوم برداشته و مجددا با یك دم عمیق برای دادن تنفس عمیق آماده می شویم. در زمان نفس کشیدن بهتر است صورت را به سمت سینه مصدوم برگردانیم تا هم از هوای خروجی از ریه مصدوم تنفس نکنیم هم خارج شدن هوا را ببینیم و احساس کنیم. تنفس مصنوعی تنها دوبار داده می شود و پس از آن ماساژ شروع می شود.

احیای قلبی - تنفسی بلد هستید؟

راه هوایی را باز كنید تا مانعی در سر راه تنفس نباشد ببینید آیا قفسه سینه بالا و پایین می رود یا نه؟

30 ماساژ در 20 ثانیه

ماساژ قلبی که درواقع فشردن قلب مصدوم برای پمپاژ مصنوعی قلب است توسط فشار دادن قفسه سینه انجام می گیرد. برای این کار کف یک دست را در ناحیه وسط سینه قرار داده و دست دیگر را روی آن می گذاریم. به صورت عمودی به قفسه سینه فشار وارد می کنیم تا در حد 3 تا 5 سانتی متر جابه جا شود. تعداد ماساژ قلبی در هر سیکل 30 عدد است که باید در بازه زمانی حدود 20 ثانیه انجام شود. بعد از این 30 عدد ماساژ 2 تنفس مصنوعی به روشی که شرح داده شد انجام می گیرد.

احیای قلبی - تنفسی بلد هستید؟

روی استخوان جناغ سینه كمی به سمت چپ را با كمك هر دو دست به سمت پایین فشار دهید.باید هر دقیقه 100 بار حدود 4 سانتی متر قفسه سینه را به سمت پایین فشار دهید تا قلب خون را به اندام ها برساند.

نگران شكستن دنده ها نباشید

در حین عملیات CPR گاهی اتفاقاتی رخ می دهد که دانستن آنها ضروی است:

احیای قلبی - تنفسی بلد هستید؟

1- از جمله این اتفاقات احتمال شکسته شدن دنده های مصدوم است. استخوان های بدن بدون حمایت ماهیچه ها بسیار ضعیف هستند و همین عامل باعث می شود بر اثر فشارهای دست حین احیای قلبی -تنفسی گاهی دنده ها بشکنند. احتمال شکسته شدن دنده ها بر اثر پمپاژ تا حدی به واسطه تمرین زیاد فشردن صحیح قابل کاهش است اما به صورت صددرصد قابل از بین بردن نیست.

اگر در طول عملیات صدای شکسته شدن دنده ها به گوش رسید نباید کار را متوقف کنید. صرفا احتمال بدهید که فشار دست شما زیاد است یا راستای فشار دقیقا عمود نیست. این 2 را بررسی کنید و به کار خود ادامه دهید.

2- اتفاق دیگری که شایع است ورود هوای تنفس دهنده به معده است. در این حالت شکم مصدوم ورم کرده و بعضا فشار شکم باعث خروج محتویات معده می شود. در صورت بروز این اتفاق به سرعت مصدوم را به پهلو چرخانده تا محتویات وارد شش ها نشود. سپس با انگشت یا دستمال دهان و حلق را پاک کرده و عملیات دوباره آغاز می شود.
موضوعات مرتبط: ترفند ها , علمی , پزشکی ,
برچسب‌ها: آموزش تنفس مصنوعی , آموزش احیای قلبی , تنفس مصنوعی , احیای قلبی , آموزش تنفس مصنوعی دادن , آموزشی احیای قلبی کردن , نحوه ی تنفس مصنوعی دادن ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
viagra and testosterone levels جمعه 24 خرداد 1398 01:17 ق.ظ

After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Appreciate it!
Can you get taller with yoga? شنبه 14 مرداد 1396 11:12 ب.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and
I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like
you aided me.
noxiousoptimist33.jimdo.com شنبه 7 مرداد 1396 12:30 ق.ظ
My partner and I absolutely love your blog and find most of your post's to be precisely
what I'm looking for. Do you offer guest writers to write content
to suit your needs? I wouldn't mind publishing a post or elaborating on most of the subjects you write related to
here. Again, awesome blog!
manicure دوشنبه 21 فروردین 1396 05:14 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get setup?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very internet smart so I'm not 100% certain. Any recommendations or advice
would be greatly appreciated. Cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین مطالب